جدیدترین مطالب امروز

آشنایی با قوانین و مقررات وکالت

مجموعه: مقاله حقوقی تعداد بازدید: 37
آشنایی با قوانین و مقررات وکالت

آشنایی با قوانین و مقررات وکالت

 

چنانچه قصد مراجعه به یک دفتر وکالت و مشاوره با وکیل دادگستری را دارید و یا می خواهید به وکیل پایه یک جهت پیگیری امور حقوقی خود و یا دعواهای خود در دادگستری وکالت دهید، و تمایل دارید پیش از آن با قوانین و مقررات مربوط به وکالت آشنا شده و مقرراتی که طبق آن یک وکیل دادگستری به حرفه وکالت مشغول است، می توانید مقررات گردآوری شده در قسمت ذیل این مطلب را مطالعه بفرمایید.

تاریخ تمدن و سرنوشت تکامل اقوام و ملل نشان می دهد که مساعدت حقوقی به مردم و راهنمایی آنها در این زمینه، در مواردی که اختلافات مالی یا خانوادگی پیدا می نمودند و هم چنین دفاع از آنها در مواردی که به نقض آداب و رسوم یا ارتکاب جرمی علیه اجتماع یا اشخاص متهم گردیده و تحت تعقیب قرار می گرفتند، هم زمان با داوری و قضا پا به عرصه وجود گذاشته است. این امر را برای اشخاص و به نام آن هایی که توانایی لازم در این خصوص نداشتند، کسانی انجام می داده اند که از سنن، عرف ها، قوانین و احکام آگاهی لازم داشته اند.

مقررات مربوط به وکالت
از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ تا امروز علاوه بر مقررات وکالت، به کانون وکلای دادگستری و وضعیت وکلا در معرض تحولات زیادی قرار گرفته است. توقف فعالیت کانون وکلا، لغو پروانه های پاره ای از وکلا در مراجع و به ترتیب غیر پیش بینی شده در قوانین وکالت را (که اعتبار تعدادی از پروانه های لغو شده مجدداً اعلام گردید) می توان از آن جمله دانست.

از سال ۱۳۵۷ تاکنون نیز مقررات زیر به تصویب رسیده است:

۱٫ "انتخاب وکیل توسط اصحاب دعوا" مصوبه ۱۱/۰۷/۱۳۷۰ مجمع تشخیص مصلحت نظام

۲٫ "قانون نحوه اصلاح کانون های وکلای دادگستری جمهوری اسلامی ایران" مصوب ۱۶/۷/۱۳۷۰

۳٫ "قانون اصلاح ماده یک قانون نحوه اصلاح کانون های وکلای دادگستری مصوب ۱۶/۷/۱۳۷۰" مصوب ۲۶/۲/۱۳۷۲

۴٫ "قانون حمایت قضایی از بسیج" مصوب ۱/۱۰/۱۳۷۱

۵٫ "آیین نامه اجرایی قانون حمایت قضایی از بسیج" مصوب ۲/۴/۱۳۷۲

۶٫ "قانون اصلاح ماده ۸ لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۵/۱۲/۱۳۳۳" مصوب ۱۵/۴/۱۳۷۳

۷٫ "قانون اصلاح ماده ۸ قانون تشکیل صندوق حمایت وکلا و کارگشایان دادگستری" مصوب ۲۳/۸/۱۳۵۷

۸٫ "قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری" مصوب ۱۷/۱/۱۳۷۶

۹٫ "آیین نامه اجرایی ماده ۸ قانون تشکیل صندوق حمایت وکلا و کارگشایان دادگستری" مصوب ۲۶/۱۲/۱۳۷۷

۱۰٫ "آیین نامه تعرفه حق الوکاله و هزینه سفر وکلای دادگستری" مصوب ۲۸/۴/۱۳۷۸

۱۱٫ "آیین نامه صدور جواز وکالت اتفاقی (موقت)" مصوب ۳/۳/۱۳۷۸

۱۲٫ ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی، مصوب ۱۷/۱/۱۳۷۹ و آیین نامه اجرایی آن مصوب ۲۳/۱۲/۱۳۷۹ و آیین نامه اجرایی ماده ۳۱ و ۳۲ قانون اصلاحی پاره ای قوانین دادگستری که در خرداد ماه ۱۳۸۴ به تصویب ریاست قوه قضاییه رسیده است.

 

دادورزیار اولین سایت ارائه دهنده آنلاین دادخواست ، شکوائیه و تنظیم لایحه با نازلترین قیمت و در کمترین زمان ممکن میباشد، که موجب صرفه جوئی در وقت ، هزینه و حذف رفت و آمدهای درون شهری می گردد .
این سایت با استفاده از تجربیات و به کارگیری قضات محترم بازنشسته و وکلای برتر ایران و استعدادهای درخشان حقوقی اقدام به ارائه خدمات حقوقی و کیفری اعم از انواع مطالبات وجه ، تنظیم انواع شکوائیه و پیگیری آن ، تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی ، داوری داخلی و بین المللی ، نظارت مستمر و پیگیری دائم پرونده های جاری می نماید .
همچنین مشاوره تخصصی در امور ثبتی ، مالیاتی ، شهرداری ، اداره کار ، سازمان قضایی نیروهای مسلح و ارائه خدمات تخصصی در زمینه ثبت برند ، علائم تجاری ، ثبت شرکتها و ارائه خدمات مشاوره تلفنی حقوقی و مشاوره حضوری از دیگر خدمات این سایت می باشد .
مشاوره تلفنی     :   ۲۹۵۷ ۹۰۷ ۹۰۹
تلفن های تماس  :  ۸۸۹۶۸۳۷۲-۸۸۹۶۷۸۴۱
آدرس سایت    :    https://dadvarzyar.com

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آشنایی با قوانین و مقررات وکالت”

دیدگاه ها بسته شده اند.

قالب خبری