آیا اثبات رابطه نامشروع باعث از بین رفتن مهریه و سلب حضانت از زوجه (مادر) میباشد؟

مجموعه: مقاله حقوقی تعداد بازدید: 15
آیا اثبات رابطه نامشروع باعث از بین رفتن مهریه و سلب حضانت از زوجه (مادر) میباشد؟

آیا اثبات رابطه نامشروع باعث از بین رفتن مهریه و سلب حضانت از زوجه (مادر) میباشد؟

 

اثبات رابطه نامشروع زوجه

 

چه اینکه اقرار بدان کند یا حکم قطعی در این خصوص صادر شود مطلقا ارتباطی به مهریه ندارد. بعد از وقوع عقد نکاح زوجه میتواند تقاضای تمام مهریه را از شوهر کند اگرچه دوشیزه باشد که فقط هنگام طلاق است که در صورت عدم نزدیکی مهریه نصف می شود.

فرض کنید زنی از بابت جرم رابطه نامشروع متعدد با حکم دادگاه در زندان باشد، او میتواند از زندان دادخواست مطالبه مهریه به طرفیت همسرش دهد.

اما آیا اثبات رابطه نامشروع موجب سلب حضانت از زوجه (مادر) می شود یا خیر. باید قائل به تفسیر شد، آنچه اهمیت دارد و ملاک اعتبار است نظر قاضی و مصلحت طفل است ولی اگر مادر شهرت به فساد پیدا کند قطعا باعث سلب حضانت از وی خواهد شد زیرا بدیهی است چنین مادری صلاحیت تربیت چنین فرزندی را ندارد ولی در سایر موارد اثبات رابطه نامشروع در جایی که اشتهار به فساد اخلاق نیست به نظر می رسد جزئیات موضوع و نوع رابطه در نظر قاضی تاثیر گذار باشد و با این وضع نمیتوان نتیجه کلی گرفت و نظر قطعی در این خصوص داد.

به جهت روشن شدن موضوع یک نمونه رای در این خصوص ارائه می گردد:

آقای ح.گ به طرفیت خانم س.م دادخواست سلب حضانت فرزند دختر ۵ ساله به دلیل حکم قطعی رابطه نامشروع تقدیم دادگاه می گردد. پرونده به شعبه ۲۸۱ خانواده تهران ارجاع می گردد. دادگاه پس از ابلاغ، در وقت رسیدگی به استماع اظهارات طرفین می پردازد. زوج به استنناد رای دادگاه کیفری از قاضی شعبه مذکور میخواد که چون مادر صلاحیت اخلاقی ندارد دادخواست سلب حضانت از او را دارم. خوانده از خود دفاع میکند که رابطه نامشروع در رد و بدل کردن یک سری پیامک و ملاقات در پارک بوده است … و در ادامه اظهار می دارد که دخترم ۵ساله است و بسیار به من وابسته است و دوری از من موجب آسیب روحی وی میشود و از طرفی پدرش هم کارمند است و عملا توان نگهداری از او را ندارد و قصد دارد بچه را نزد مادربزرگ (مادر زوج) بگذارد … دادگاه پس از اعلام ختم دادگاه پس از ۷ روز چنین رای صادر می کند:

«آنچه موجب عدم صلاحیت مادر برای حضانت می شود اشتهار به فساد اخلاقی است و صرف رای دادگاه کیفری دلالت بر اشتهار ایشان ندارد و رعایت مصلحت و غبطه طفل هم این است که نزد مادر زندگی کند لذا با توجه به مراتب فوق دعوی خواهان را غیر ثابت تشخیص و مستندا به مواد ۱۱۶۸ و ۱۱۶۹ و بند ۲ ماده ۱۱۷۳ و ۱۱۷۵ قانون مدنی حکم بر بطلان دعوی خواهان صادر می نماید.»

این حکم پس از اعتراض زوج عینا در شعبه ۲ دادگاه تجدید نظر استان تهران تایید می شود.

 

برای مشاوره حقوقی  با وکیل مجرب در دعاوی رابطه نامشروع با ما تماس بگیرید. 

 وکیل طلاق در تهران و کرج     

وکیل پایه یک دادگستری     ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۷

برای مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل پایه یک دادگستری و متخصص در امور خانواده و طلاق ، با ما تماس بگیرید.

وکیل طلاق در تهران و شهرستان  ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۷

 

مشاوره و قبول کلیه دعاوی پرونده های خانواده از جمله :

حضانت

طلاق از طرف مرد

طلاق ازطرف زن

طلاق توافقی

حضانت فرزند

نفقه

اجرت المثل

مهریه

و دیگر امور خانواده

جهت مشاوره با وکیل در تهران با خط ثابت از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۷ تماس حاصل فرمایید .

جهت درخواست وکیل با شماره های  ۸۸۹۶۸۳۷۲ – ۸۸۹۶۷۸۴۱ (۰۲۱) تماس حاصل فرمایید .

 

دادورزیار اولین سایت ارائه دهنده آنلاین دادخواست ، شکوائیه و تنظیم لایحه با نازلترین قیمت و در کمترین زمان ممکن میباشد، که موجب صرفه جوئی در وقت ، هزینه و حذف رفت و آمدهای درون شهری می گردد .
این سایت با استفاده از تجربیات و به کارگیری قضات محترم بازنشسته و وکلای برتر ایران و استعدادهای درخشان حقوقی اقدام به ارائه خدمات
 حقوقی و کیفری اعم از انواع مطالبات وجه ، تنظیم انواع شکوائیه و پیگیری آن ، تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی ، داوری داخلی و بین المللی ، نظارت مستمر و پیگیری دائم پرونده های جاری می نماید .
همچنین مشاوره تخصصی در امور ثبتی ، مالیاتی ، شهرداری ، اداره کار ، سازمان قضایی نیروهای مسلح و ارائه خدمات تخصصی در زمینه ثبت برند ، علائم تجاری ، ثبت شرکتها و ارائه خدمات 
مشاوره تلفنی حقوقی و مشاوره حضوری از دیگر خدمات این سایت می باشد .
مشاوره تلفنی     :   ۲۹۵۷ ۹۰۷ ۹۰۹
تلفن های تماس  :  ۸۸۹۶۸۳۷۲-۸۸۹۶۷۸۴۱
آدرس سایت    :    https://dadvarzyar.com

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آیا اثبات رابطه نامشروع باعث از بین رفتن مهریه و سلب حضانت از زوجه (مادر) میباشد؟”

دیدگاه ها بسته شده اند.

قالب خبری