جدیدترین مطالب امروز

تخلیه اماکن تجاری

مجموعه: مقاله حقوقی تعداد بازدید: 11
تخلیه اماکن تجاری

تخلیه اماکن تجاری

 

تخلیه اماکن

 

براساس قانون روابط موجر و مستاجر مصوب ۱۳۵۶، درصورت عدم پرداخت اجاره بها در اماکن تجاری قانونگذار امتیازی را برای دارنده سند رسمی در نظر گرفته است تا بتواند بدون مراجعه به دادگستری و تنظیم دادخواست و رعایت تشریفات مربوط و صرف وقت و انتظار برای تعیین وقت محاکمه و … مستاجر متخلف را به پرداخت اجاره بها یا تخلیه مور د اجاره ملزم کند و لذا موجر دارنده سند رسمی اجاره هم می تواند به اداره ثبت یا دفترخانه تنظیم کننده سند اجاره مراجعه کند و هم دادگستری و اگر به اداره ثبت مراجعه کرده باشد و پس از مراجعه از این امتیاز صرف نظر کند دادگاههای دادگستری موظفند به درخواست او رسیدگی کنند.

 

در حالتی که اجاره نامه  رسمی است و مستاجر اجاره بها  را نمی پردازد باید برای تخلیه به اداره ثبت یا دفترخانه ای که سند اجاره در آنجا تنظیم شده است مراجعه کرد؟
الزامی وجود ندارد زیرا همیشه اصل بر صلاحیت دادگاه های دادگستری است. در این حالت قانونگذار امتیازی را برای دارنده سند رسمی در نظر گرفته است تا بتواند بدون مراجعه به دادگستری و تنظیم دادخواست و رعایت تشریفات مربوط و صرف وقت و انتظار برای تعیین وقت محاکمه و … مستاجر متخلف را به پرداخت اجاره بها یا تخلیه مور د اجاره ملزم کند و لذا موجر دارنده سند رسمی اجاره هم می تواند به اداره ثبت یا دفترخانه تنظیم کننده سند اجاره مراجعه کند و هم دادگستری و اگر به اداره ثبت مراجعه کرده باشد و پس از مراجعه از این امتیاز صرف نظر کند دادگاه های دادگستری موظفند به درخواست او رسیدگی کنند.

در چه حالتی موجر باید برای مستاجری که اجاره بها را نمی پردازد اظهارنامه بفرستد تا از مزایای قانونی برای تخلیه بهره مند شود؟
در صورتی که مابین موجر و مستاجر قرارداد اجاره ای تنظیم نشده باشد و یا اگر تنظیم شده است رسمی نباشد و به اصطلاح عادی باشد فرستادن اظهارنامه ضروری است.

در صورتی که مستاجر اجاره بها را مطابق مقررات پرداخت نکند و شرایط قانونی برای تخلیه او فراهم شود آیا نصف حق سرقفلی به او تعلق می گیرد؟
خیر، حق سرقفلی و یا حق کسب و پیشه به او تعلق نمی گیرد و عین مستاجره از تصرف او خارج می شود.

برای اینکه موجر بتواند از حق تخلیه به علت عدم پرداخت اجاره بها بهره مند شود چه شرایطی باید وجود داشته باشد؟
این امر دارای حالت های مختلف است و بستگی به شرایط گوناگون دارد:

حالت اول: اخطاریه ده روزه اداره ثبت (در مورد اجاره نامه رسمی) یا اظهارنامه (در مورد اجاره نامه عادی یا در مواردی که اجاره نامه موجود نیست) برای اولین بار به مستاجر ابلاغ می شود و مستاجر باوجود پایان مهلت ۱٠ روزه اقدام به پرداخت اجاره بها نمی کند در این حالت مستاجر قبل از صدور حکم دادگاه، اضافه بر اجاره بهای معوقه صدی بیست آن را به نفع موجر در صندوق دادگستری پرداخت می کند در این حالت حکم تخلیه صادر نمی شود.

حالت دوم: مستاجر به منظور اذیت و آزار موجر هر بار پس از ابلاغ اخطاریه یا اظهارنامه ده روزه داخل در مهلت قانونی یعنی همان ده روز اقدام به پرداخت اجاره بهای معوقه می کند. در این صورت چنانچه مستاجر دو بار ظرف یکسال پس از دریافت اخطاریه یا اظهارنامه اقدام به پرداخت اجاره بها کند و برای بار سوم اجاره بها را در مهلت قانونی پرداخت نکند، موجر می تواند مستقیماً درخواست تخلیه از دادگاه بنماید و دیگر دادگاه نمی تواند به مستاجر مهلت دهد یا او را از ارفاق حالت اول برخوردار نماید و حکم تخلیه صادر می شود. پس اگر مستاجر برای مرتبه اول پس از ابلاغ اظهارنامه یا اخطاریه ده روزه داخل در مدت قانونی اجاره بها را بپردازد ولی در مرتبه دوم علیرغم ابلاغ اظهارنامه و یا اخطاریه اجاره بها را نپردازد.

دقیقاً شرایط حالت اول محقق می شود یعنی اگر موجر دادخواست تخلیه به طرفیت او در دادگاه مطرح کند و مستاجر قبل از صدور حکم دادگاه علاوه بر اجاره بهای معوقه صدی بیست آن را به نفع موجر در صندوق دادگستری واریز کند، دیگر حکم تخلیه صادر نمی شود و این ارفاق فقط برای یک مرتبه می باشد. اما در حالت دوم مستاجر در هر دو مرتبه پس از ابلاغ، اجاره بها را در مهلت قانونی می پردازد ولی برای اذیت موجر این کار را انجام می دهد. اما اگر ظرف یکسال دو مرتبه این عمل را انجام دهد و در مرتبه سوم اجاره بها را در مهلت قانونی پرداخت نکند، موجر حق تخلیه دارد. باید توجه داشت که ملاک محاسبه یک سال، سال عددی نیست. برای مثال اگر ابلاغ اولی در سال اسفندماه ۱۳۸۵ و ابلاغ دوم در اردیبهشت ۱۳۸۶ صورت گرفته باشد و مستاجر اجاره بهای خرداد و تیر ماه ۱۳۸۶ را در مهلت قانونی نپردازد، موجر حق درخواست تخلیه را خواهد داشت.

 

 

برای مشاوره حقوقی با وکیل خوب در دعاوی حقوقی یا کیفری با ما تماس بگیرید. 

وکیل پایه یک ملکی و ثبتی در تهران و شهرستان

مشاوره تلفنی با وکیل پایه یک دادگستری     ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۷

برای مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل پایه یک متخصص در امور خانواده و طلاق ، ملکی و ثبتی و قرارداد  با ما تماس بگیرید.

جهت مشاوره با وکیل در تهران با خط ثابت از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۷ تماس حاصل فرمایید .

جهت تعیین وقت مشاوره حضوری حقوقی و درخواست وکیل با شماره های  ۸۸۹۶۸۳۷۲ – ۸۸۹۶۷۸۴۱ (۰۲۱) تماس حاصل فرمایید .

 

دادورزیار اولین سایت ارائه دهنده آنلاین تنظیم دادخواست، تنظیم شکوائیه و تنظیم لایحه با نازلترین قیمت و در کمترین زمان ممکن میباشد، که موجب صرفه جوئی در وقت ، هزینه و حذف رفت و آمدهای درون شهری می گردد .
این سایت با استفاده از تجربیات و به کارگیری قضات محترم بازنشسته و وکلای برتر ایران و استعدادهای درخشان حقوقی اقدام به ارائه خدمات حقوقی و کیفری اعم از انواع مطالبات وجه ، تنظیم انواع شکوائیه و پیگیری آن ، تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی ، داوری داخلی و بین المللی ، نظارت مستمر و پیگیری دائم پرونده های جاری می نماید .
همچنین مشاوره تخصصی در امور ثبتی ، مالیاتی ، شهرداری ، اداره کار ، سازمان قضایی نیروهای مسلح و ارائه خدمات تخصصی در زمینه ثبت برند ، علائم تجاری ، ثبت شرکتها و ارائه خدمات مشاوره تلفنی حقوقی ، مشاوره حضوری و ارائه مشاوره حقوقی آنلاین از دیگر خدمات این سایت می باشد .
مشاوره تلفنی     :   ۲۹۵۷ ۹۰۷ ۹۰۹
تلفن های تماس  :  ۸۸۹۶۸۳۷۲-۸۸۹۶۷۸۴۱
آدرس سایت    :    https://dadvarzyar.com

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تخلیه اماکن تجاری”

دیدگاه ها بسته شده اند.

قالب خبری