حدود صلاحیت رسیدگی دادگاه در جرم رابطه نامشروع (جرایم منافی عفت)

مجموعه: مقاله حقوقی تعداد بازدید: 22
حدود صلاحیت رسیدگی دادگاه در جرم رابطه نامشروع (جرایم منافی عفت)

حدود صلاحیت رسیدگی دادگاه در جرم رابطه نامشروع (جرایم منافی عفت)

 

با توجه به قانون مجازات اسلامی

 

جرایم منافی عفت عنوان عامی است که شامل جرایم متعددی می شود که از جمله آن ها جرم رابطه نامشروع موضوع ماده ۶۳۷ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی است. ماده ۳۰۶ اصلاحی مصوب ۹۶/۳/۲۴ قانون آیین دادرسی کیفری در این خصوص مقرر داشته: «به جرائم زنا و لواط و سایر جرائم منافی عفت به طور مستقیم، در دادگاه صالح رسیدگی میشود.

تبصره- منظور از جرائم منافی عفت در این قانون، جرائم جنسی حدی، همچنین جرائم رابطه نامشروع تعزیری مانند تقبیل و مضاجعه است.»

اما بر طبق تبصره ماده مذکور نکته اینجاست که اگر شاکی مدعی رابطه نامشروع جنسی و جسمانی باشد از قبیل بوسیدن، در آغوش گرفتن و … مستقیما در دادگاه و بدون انجام تحقیقات مقدماتی در دادسرا رسیدگی می شود. ولی اگر مدعیرابطه نامشروع غیر جسمانی از طریق پیامک، تلگرام و امثالهم باشد فارغ از این که در این مورد اختلاف نظر وجود دارد که اساسا جرم می باشد یا خیر، در صلاحیت دادسرای عمومی است و مثل سایر جرایم از طریق دادسرا می بایستی شکایت کرد و پیگیری انجام شود.

به همین علت است که به درستی مثلا دادگاه ارشاد در تهران در هنگام ثبت شکواییه اگر شاکی دلیلی بر رابطه نامشروع جسمانی نداشته و یا ارائه نکرده باشد او را به ثبت شکایت در داسرای ارشاد، راهنمایی می کنند. به عبارت دیگر این گونه نیست که به همه جرایم منافی عفت در دادگاه رسیدگی شود. ماده قبلی ۳۰۶ قانون آیین دادرسی کیفری قبل از اصلاح این گونه بود: «به جرایم زنا و لواط و سایر جرایم منافی عفت به طور مستقیم در دادگاه صالح رسیدگی می شود.»

همانطور که گفته شد ماده مذکور در مورخ ۹۶/۳/۲۴ اصلاح و یک تبصره به آن افزوده شد. اما به نظر می رسد با توجه به تخصصی بودن موضوع و جلوگیری از سرگردانی مردم، دادسرا می بایستی ثبت و بررسی اولیه نوع جرم را بپذیرد و در صورتی که آن را مشمول ماده ۳۰۶ قانون آیین دادرسی کیفری تشخیص داد پرونده را به دادگاه ارسال کند.

وکیل متخصص در پیگیری جرایم رابطه نامشروع         ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۷

وکیل پایه یک دادگستری     ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۷

برای مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل پایه یک دادگستری و متخصص در امور خانواده و طلاق ، با ما تماس بگیرید.

وکیل طلاق در تهران و شهرستان  ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۷

 

مشاوره و قبول کلیه دعاوی پرونده های خانواده از جمله :

حضانت

طلاق از طرف مرد

طلاق ازطرف زن

طلاق توافقی

حضانت فرزند

نفقه

اجرت المثل

مهریه

و دیگر امور خانواده

جهت مشاوره با وکیل در تهران با خط ثابت از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۷ تماس حاصل فرمایید .

جهت درخواست وکیل با شماره های  ۸۸۹۶۸۳۷۲ – ۸۸۹۶۷۸۴۱ (۰۲۱) تماس حاصل فرمایید .

 

دادورزیار اولین سایت ارائه دهنده آنلاین دادخواست ، شکوائیه و تنظیم لایحه با نازلترین قیمت و در کمترین زمان ممکن میباشد، که موجب صرفه جوئی در وقت ، هزینه و حذف رفت و آمدهای درون شهری می گردد .
این سایت با استفاده از تجربیات و به کارگیری قضات محترم بازنشسته و وکلای برتر ایران و استعدادهای درخشان حقوقی اقدام به ارائه خدمات 
حقوقی و کیفری اعم از انواع مطالبات وجه ، تنظیم انواع شکوائیه و پیگیری آن ، تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی ، داوری داخلی و بین المللی ، نظارت مستمر و پیگیری دائم پرونده های جاری می نماید .
همچنین مشاوره تخصصی در امور ثبتی ، مالیاتی ، شهرداری ، اداره کار ، سازمان قضایی نیروهای مسلح و ارائه خدمات تخصصی در زمینه ثبت برند ، علائم تجاری ، ثبت شرکتها و ارائه خدمات 
مشاوره تلفنی حقوقی و مشاوره حضوری از دیگر خدمات این سایت می باشد .
مشاوره تلفنی     :   ۲۹۵۷ ۹۰۷ ۹۰۹
تلفن های تماس  :  ۸۸۹۶۸۳۷۲-۸۸۹۶۷۸۴۱
آدرس سایت    :    https://dadvarzyar.com

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “حدود صلاحیت رسیدگی دادگاه در جرم رابطه نامشروع (جرایم منافی عفت)”

دیدگاه ها بسته شده اند.

قالب خبری