شرایط استحقاق اجرت المثل

مجموعه: مقاله حقوقی تعداد بازدید: 14
شرایط استحقاق اجرت المثل

شرایط استحقاق اجرت المثل

 

نحوه طرح دادخواست و چگونگی تعیین اجرت المثل

 

دادخواست الزام زوج به پرداخت اجرت‌المثل ایام زندگی مشترک دادخواستی است که در دادگاه خانواده مطرح می‌شود. فرد شاکی (زوجه) همانند تمامی دادخواست‌های حقوقی و شکایت‌های کیفری باید ادعای خود را ثابت کند. یکی از راه‌های اثبات و پیروزی در پرونده‌های اجرت المثل، استفاده از شهود است. سه سال پیش اجرت‌المثل زمانی مطرح می‌شد که مردی قصد داشت همسرش را طلاق بدهد.

در چنین زمانی، مرد علاوه بر پرداخت مهریه، نفقه گذشته، نفقه ایام عده تا نیمی از دارایی کسب شده در زمان زندگی مشترک و دیگر حقوق واجب زن باید اجرت‌المثل او را نیز پرداخت می‌کرد، اما در سال‌های اخیر اجرت‌المثل از لحاظ دیون مانند مهریه محسوب گردیده و به عبارت دقیق‌تر عندالمطالبه می‌باشد و زن می‌تواند در زمان زندگی مشترک با همسرش آن را طلب کند.

حتی اگر زوجه خود خواهان طلاق باشد و یکی از دلایلی که منجر به طلاق می‌شود را دلیل اقامه دعوی طلاق خود  قرار دهد، باز هم می‌تواند تقاضای اجرت‌المثل نماید. نکته دیگر این که زن می‌تواند اجرت‌المثل تمام یا بخشی از ایام زندگی مشترک را مطالبه کند.

مثلا اگر ۱۵ سال زندگی مشترک با همسرش داشته می‌تواند در دادخواست خود بنویسد:

اجرت‌المثل ایام زندگی مشترک از ابتدای فروردین ۱۳۸۰ تا فروردین ۱۳۹۵ را مطالبه کند. (یا این که از این مدت اجرت‌المثل ۶ سال از زندگی مشترک را مطالبه کند.)

در جلسه اول دادگاه، ادعای زن مبنی بر انجام کارهای مشخص در طول زندگی مشترک مطرح گردیده و زن اعلام می‌کند، چون به دستور همسر بوده، اکنون حق‌الزحمه معادل آن را می‌خواهد. در صورتی که مرد منکر این کارها گردد، وظیفه اثبات بر دوش زن است که در این موارد، وجود شاهدان به کمک زوجه خواهند آمد. درصورتی که مرد بپذیرد به دستور وی این فعالیت‌ها انجام شده،‌ پرونده اجرت المثل برای تعیین هزینه، نزد کارشناس ارجاع می‌شود.

اجرت المثل مانند مهریه است

اگرمردی محکوم به پرداخت اجرت‌المثل همسرش شود و آنرا نپردازد، زن می‌تواند تقاضای اعمال ماده دوی محکومیت‌های مالی را بنماید.همچنین همسر خود را به عنوان مدیون به زندان بیندازد. البته بعد ازصدور حکم اعسار نیز اگر زمانی مالی از مرد کشف شود، با معرفی زن مال مذکور توقیف می‌شود.

با حکم دادگاه از محل آن مال شامل زمین، اتومبیل، خانه، وجه نقد و… بدهی مرد به همسرش پرداخت می‌شود.

 

دادورزیار اولین سایت ارائه دهنده آنلاین دادخواست ، شکوائیه و تنظیم لایحه با نازلترین قیمت و در کمترین زمان ممکن میباشد، که موجب صرفه جوئی در وقت ، هزینه و حذف رفت و آمدهای درون شهری می گردد .
این سایت با استفاده از تجربیات و به کارگیری قضات محترم بازنشسته و وکلای برتر ایران و استعدادهای درخشان حقوقی اقدام به ارائه خدمات
 حقوقی و کیفری اعم از انواع مطالبات وجه ، تنظیم انواع شکوائیه و پیگیری آن ، تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی ، داوری داخلی و بین المللی ، نظارت مستمر و پیگیری دائم پرونده های جاری می نماید .
همچنین مشاوره تخصصی در امور ثبتی ، مالیاتی ، شهرداری ، اداره کار ، سازمان قضایی نیروهای مسلح و ارائه خدمات تخصصی در زمینه ثبت برند ، علائم تجاری ، ثبت شرکتها و ارائه خدمات 
مشاوره تلفنی حقوقی و مشاوره حضوری از دیگر خدمات این سایت می باشد .
مشاوره تلفنی     :   ۲۹۵۷ ۹۰۷ ۹۰۹
تلفن های تماس  :  ۸۸۹۶۸۳۷۲-۸۸۹۶۷۸۴۱
آدرس سایت    :    https://dadvarzyar.com

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “شرایط استحقاق اجرت المثل”

دیدگاه ها بسته شده اند.

قالب خبری