چه کسانی می توانند وکیل دادگستری شما باشند

مجموعه: مقاله حقوقی تعداد بازدید: 59
چه کسانی می توانند وکیل دادگستری شما باشند

چه کسانی می توانند وکیل دادگستری شما باشند:

 

وکیل پایه یک دادگستریمشاورحقوقی – کارآموز وکالت – بهترین وکیل دادگستری
وکیل دادگستری اصطلاحا کسی است که به نمایندگی و به نیابت شما و از طرف شما برای دفاع در مراجع قضایی و دادگستری حاضر می شود و این با وکیل مدنی (وکیل رسمی) متفاوت است و اگر وکیل مدنی یا رسمی شما (که در دفترخانه اسناد رسمی به وی وکالت داده اید) در کانون وکلا یا مرکز امور مشاوران حقوقی مجوز نداشته باشد، امکان حضور از طرف شما در مراجع حقوقی و قضایی و دادگستری (به عبارت دیگر دادگاه ها و دادسراها) ندارد. در ادامه انواع وکلای دادگستری و اشخاصی که امکان حضور در مراجع قضایی و دادگستری را دارند و همچنین حوزه صلاحیت آن ها تبین می شود.

۱- وکیل پایه یک دادگستری:
مجوز و به اصطلاح پروانه وکیل پایه یک دادگستری از کانون وکلای دادگستری صادر شده، لازم به ذکر است کانون وکلای دادگستری بیش از یکصد سال سابقه تاسیس دارد و نیز از سال ۱۳۳۱ از نهادهای مستقل از حکومت محسوب می شود که این استقلال را مدیون مرحوم وکیل دکتر محمد مصدق است. و از اولین اعضای آن می توان به اشخاصی چون دکتر محمد مصدق و سیدهاشم وکیل و محمدعلی دادخواه اشاره کرد و از اعضای متاخر و معاصر آن می توان به دکتر مهدی شهیدی، دکتر ناصر کاتوزیان، دکتر عبدالله شمس، دکتر رضا نوربهاء، دکتر ربیعا اسکینی، دکتر حسن روحانی و دکتر بهمن کشاورز اشاره کرد. وکلای پایه یک دادگستری که از کانون وکلا پروانه اشتغال دارند، امکان مداخله در کلیه دعاوی و کلیه مراجع قضایی و دادگستری را دارند و هیچ محدودیت و ممنوعیت قانونی وجود ندارد.

– لازم به ذکر است در حال حاضر وکیل پایه دو و پایه سه (کارگشا) نداریم و قوانین  قبلی در این خصوص ملغی و فسخ شده است.

۲- مشاوران حقوقی:
مطابق ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه مصوب سال ۱۳۷۹ قوه مقننه، از طریق مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان مجاز شناخته شد که موازی کانون وکلا به متقاضیان، پروانه وکالت دعاوی اعطا کند. به این دسته از مشاوران به اصطلاح وکیل ماده ۱۸۷ هم می گویند. این دسته از وکلا در ابتدا صلاحیت محدودی دارند ولی بعد از مدتی محدودیت آن ها برداشته شده و مانند وکلای کانون وکلا صلاحیت عام پیدا می کنند. این دسته از وکلا برخلاف وکلای کانون در طول کارآموزی، صلاحیت و امکان کار و فعالیت ندارند.

۳- کارآموز وکالت:
پذیرفته شدگان آزمون ورودی کانون وکلا و مرکز امور مشاوران بعد از اخذ قبولی باید حدودا مدت دو سال کارآموزی نمایند و به طور عملی با نحوه رسیدگی و دادگاه و به اصطلاح با فوت و فن کار آشنا شوند. پذیرفته شدگان کانون وکلا در این دوره هرچند محدود، امکان و اختیار قبول پرونده و قبول وکالت دارند ولی کارآموزان مرکز امور مشاوران خیر.

۴- وکالت اتفاقی:
مطابق ماده ۲ قانون وکالت مصوب ۱۳۱۵/۱۱/۲۵، اشخاصی که معلومات کافی برای وکالت داشته باشند ولی وکیل دادگستری نباشند و شغل آن ها وکالت در دادگستری نباشد، می توانند برای بستگان تا درجه دوم از طبقه سوم خود با شرایطی و ضوابطی که در آیین نامه صدور جواز وکالت اتفاقی (موقت) مصوب ۱۳۷۸/۳/۳ آمده است، در سال، سه بار مجوز وکالت اتفاقی از کانون وکلا اخذ نمایند.

 

دادورزیار اولین سایت ارائه دهنده آنلاین دادخواست ، شکوائیه و تنظیم لایحه با نازلترین قیمت و در کمترین زمان ممکن میباشد، که موجب صرفه جوئی در وقت ، هزینه و حذف رفت و آمدهای درون شهری می گردد .
این سایت با استفاده از تجربیات و به کارگیری قضات محترم بازنشسته و وکلای برتر ایران و استعدادهای درخشان حقوقی اقدام به ارائه خدمات حقوقی و کیفری اعم از انواع مطالبات وجه ، تنظیم انواع شکوائیه و پیگیری آن ، تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی ، داوری داخلی و بین المللی ، نظارت مستمر و پیگیری دائم پرونده های جاری می نماید .
همچنین مشاوره تخصصی در امور ثبتی ، مالیاتی ، شهرداری ، اداره کار ، سازمان قضایی نیروهای مسلح و ارائه خدمات تخصصی در زمینه ثبت برند ، علائم تجاری ، ثبت شرکتها و ارائه خدمات مشاوره تلفنی حقوقی و مشاوره حضوری از دیگر خدمات این سایت می باشد .
مشاوره تلفنی     :   ۲۹۵۷ ۹۰۷ ۹۰۹
تلفن های تماس  :  ۸۸۹۶۸۳۷۲-۸۸۹۶۷۸۴۱
آدرس سایت    :    https://dadvarzyar.com

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “چه کسانی می توانند وکیل دادگستری شما باشند”

دیدگاه ها بسته شده اند.

قالب خبری