ویکی لیکس: درخواست آمریکا برای مذاکره مستقیم با کره شمالی

مجموعه: اخبار جدید تعداد بازدید: 4643
ویکی لیکس: درخواست آمریکا برای مذاکره مستقیم با کره شمالی

ویکی لیکس: درخواست آمریکا برای مذاکره مستقیم با کره شمالی

 

ویکی لیکس: درخواست آمریکا برای مذاکره مستقیم با کره شمالی/اخبار روز/اخبار امروز/جدیدترین اخبار/اخبار جدید/اخبار/اخبار سوریه

تازه ترین اسناد ویکی لیکس نشان می دهد که بیل کلینتون رئیس جمهوری پیشین آمریکا به کره شمالی پیشنهاد گفت وگوی مستقیم داده است.

پیش از این تصور می شد که دو کشور در حال انجام گفت و گوهای مخفی برای حل و فصل اختلافات هستند اما این نخستین بار است که موضوع گفت و گوهای مستقیم علنی میان دو کشور مطرح می شود.

بر اساس این اسناد،  کلینتون در جریان سفر سال ۲۰۰۹ میلادی خود به کره شمالی این پیشنهاد را مطرح کرده و گفته است که این کشور می تواند در حاشیه گفت و گوهای شش جانبه؛ با واشنگتن هم مذاکرات مستقیم داشته باشد.
از سال ۲۰۰۳ میلادی دو کره، چین، آمریکا، ژاپن و روسیه گفت و گوهایی را در پکن با عنوان نشست شش جانبه در باره مساله هسته ای شبه جزیره کره انجام می دادند که نهایتا پس از چندین بار توقف در پایان سال ۲۰۰۸ کاملا به بن بست رسید و تاکنون برگزار نشده است.

کلینتون در آن زمان گفته بود که کره شمالی نباید در مسیر گفت و گوها برای انتخاب مسیر مذاکرات برای دولت آمریکا مشکل تراشی کند به همین خاطر پیونگ یانگ می تواند با آمریکا نیز در کنار مذاکرات شش جانبه مذاکره داشته باشد.
گفته می شود که اسناد و پیام های الکترونیکی مربوط به این موضوع در همان زمان در اختیار برخی از مشاوران کاخ سفید قرار گرفته و یونهاپ خبرگزاری کره جنوبی در گزارشی اعلام کرد که این موضوع را ویکی لیکس به تازگی افشا کرده است.

اسناد منتشر شده نشان می دهد که در سال ۲۰۰۹ میلادی، کلینتون و «کیم جونگ ایل» رهبر وقت کره شمالی گفت و گوهایی در این خصوص داشته اند و رهبر کره شمالی گفته است که باید در این باره تصمیم گیری کند.
کلینتون حتی خواستار آن شده بود که کره شمالی به «استفات بوث وورث» نماینده ویژه امور کره شمالی امکان دهد به آن کشور سفر کند تا با مقام های پیونگ یانگ راهی برای شروع گفت و گوهای دوجانبه مستقیم پیدا کند.

کره شمالی و آمریکا چندین بار در یک دهه گذشته در چارچوب نشست شش جانبه دیدارهای دوجانبه هم برگزار کردند اما این نشست ها فاقد ساختار مذاکرات رسمی دوجانبه بوده است.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

2 دیدگاه برای “ویکی لیکس: درخواست آمریکا برای مذاکره مستقیم با کره شمالی”

  1. سلام دستت درد نکنه برای ارسالیهات

قالب خبری