ترکمنستان ۲۶روز پس از قطع گاز خواستار مذاکره شد

مجموعه: اخبار جدید تعداد بازدید: 332
ترکمنستان ۲۶روز پس از قطع گاز خواستار مذاکره شد

سایت تفریحی و سرگرمی صفحه ما :  ترکمنستان ۲۶روز پس از قطع گاز خواستار مذاکره شد

ترکمنستان ۲۶روز پس از قطع گاز خواستار مذاکره شد

رویترز نوشت: وزارت امور خارجه ترکمنستان اعلام کرد، این کشور آماده ادامه مذاکرات با ایران پس از قطع عرضه گاز به این کشور در ماه جاری میلادی است، اما همچنین این حق را برای خود قائل است که اختلاف بر سر پرداخت پول گاز را به داوری ببرد.

این وزارتخانه در بیانیه خود گفته که بدهی گازی ایران از عمل نکردن شرکت ملی گاز ایران به مقرره «بگیر یا بپرداز» ناشی می شود که در قرارداد گازی امضا شده بین طرفین درج شده است.

تهران در ماه دسامبر گفته بود، ترکمنستان تهدید کرده که صادرات گاز به ایران را به دلیل اختلاف موجود در پرداخت ها قطع خواهد کرد. رقم این اختلاف به ۱٫۸ میلیارد دلار می رسد و تاریخ آن به بیش از یک دهه قبل برمی گردد. ایران خواهان ارجاع موضوع به داوری است.

ایران خود میادین گازی عظیمی در جنوب کشور دارد، اما برای توزیع گاز در استان های شمالی به ویژه در فصل سرما، از سال ۱۹۹۷ به این طرف از ترکمنستان گاز وارد می کند.

ترکمنستان پس از قطع خرید گاز توسط روسیه از این کشور در سال گذشته میلادی با کمبود منابع ارزی مواجه است. با توقف خرید گاز روسیه از ترکمنستان، در حال حاضر چین بزرگترین مشتری گاز این کشور به شمار می رود.

سایت تفریحی و سرگرمی صفحه ما : wepage.ir

ترکمنستان/قطع گاز/اخبار/اخبار روز/اخبار ایران/تازه های خبر/ایران/روزنامه/اخبار اقتصادی/اقتصادی /صفحه ما/روزنامه های امروز/نشریه/تازه ترین ها/خبر/

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “ترکمنستان ۲۶روز پس از قطع گاز خواستار مذاکره شد”

قالب خبری