پروژه کمربند سبز مزار تا حیرتان آغاز شد

پروژه کمربند سبز مزار تا حیرتان آغاز شد

کمربند سبز با غرس ۱۰۰ هزار نهال در دو طرف سرک عمومی شهر مزارشریف تا منطقه تازه امید شهرک بندری حیرتان چهارشنبه (۲ قوس) با حضور مسئولان طالبان رسما آغاز گردید.

قاری خلیل الله فاروقی، رئیس شهرک تجارتی حیرتان از ایجاد کمر بند سبز در مسیر جاده عمومی ابراز خرسندی کرده و گفت: غرس هر نوع نهال مثمر و غیر مثمر در این مناطق باعث سرسبزی و جلوگیری از طوفان‌های ریگی می‌شود، که راه بندی و حادثات ترافیکی را نیز کاهش می‌دهد.

نجیب الله یزدان پناه، مسئول دفتر سویدن در زون شمال کشور بیان داشت به تعداد ۱۰۰ هزار نهال سکساول و گز در منطقه تازه امید شهرک حیرتان غرس می‌گردد، که تا ماه جوزا سال آینده به نگهداری و آبیاری آن پرداخته می‌شود.

به گفته یزدان پناه خدمات نگهداری و آبیاری این نهال شانی با حمایت مالی ۲۲ هزار دالر آمریکایی از سوی اتحادیه اروپا و با اهدای نهال‌ها از سوی ریاست زراعت، آبیاری و مالدی ولایت بلخ، توسط کمیته سویدن شهر مزار شریف تطبیق می‌گردد که در عین حال برای ۱۵۰ نفر بیشتر از یک ماه زمینه کار ایجاد می‌شود.

عبدالله باشنده منطقه تازه امید حیرتان و یکی از کارگران روزمره نهال شانی با ابراز خرسندی از فراهم شدن زمینه کار گفت: این برنامه انکشافی نخست برای محیط زیست تمام جانداران مفید بوده و در کنار آن ما هم نیز به روزی حلال دسترسی پیدا می‌کنیم.

قابل یادآوری است که همه ساله بیش از صد‌ها هزار نهال‌های مختلف در کنار شاهراه‌های کشور غرس می‌گردد، اما به دلیل عدم مدیریت در راستای نگهداری و آبیاری آن بیشتر این درختان از بین می‌روند.افتتاح کمربند سبز با غرس نهال از شهر مزارشریف تا بندر حیرتان | آوا

افتتاح کمربند سبز با غرس نهال از شهر مزارشریف تا بندر حیرتان | آوا

در شاهراه مزار – حیرتان
منبع خبر : yjc.news